Lenka Torgersen

Viola BlacheLenka Torgersen /1975/ studovala hru na housle na plzeňské konzervatoři a poté na HAMU v Praze ve třídě prof. Václava Snítila. Po absolutoriu v roce 1998 se začala intenzivně věnovat hře na barokní housle, ve které se zdokonalovala v letech 1999–2003 jako studentka Scholy Cantorum Basiliensis ve třídě prof. Chiary Banchini. Toto studium ukončila s vyznamenáním.
Od roku 2000 je Lenka Torgersen členem a koncertním mistrem souboru Collegium Marianum a v letech 1999–2012 působila jako první koncertní mistr a sólistka souboru Collegium 1704. Jako koncertní mistr a kmenový člen souboru Ensemble Inégal se již řadu let věnuje spolu s Adamem Viktorou nahrávání, propagaci a provozování díla velikána české barokní hudby Jana Dismase Zelenky. Pravidelně spolupracovala a spolupracuje s dalšími českými i zahraničními soubory, např .La Cetra Barockorchester Basel, Ensemble 415, Freitagsakademie Bern, conSequenza, Les Traverseés Baroques, Norsk Barokkorkester, Orchester J. S. Bach Stiftung St. Gallen, Ensemble Tourbillon ad. Jako komorní hráč i sólistka pravidelně vystupuje na významných evropských pódiích a festivalech, např. Pražské jaro, Concentus Moraviae, Svatováclavský hudební festival, Ambronay Festival, Festival de Sable, Festival La Chaise Dieu, MAfestival Bruges, Festival oude Muziek Utrecht, Innsbrucker Festwochen, Festival del Camino de Santiago, Festival Santander, Halle Händel Festspiele, Güldener Herbst, Oslo Early, Barokkfest Trondheim ad. Nahrává pro renomované společnosti jako Harmonia Mundi, Accent, Zig-Zag Territoires, Pan Classics, Supraphon ad. V roce 2010 se jako sólistka podílela se souborem Collegium 1704 na nahrávce instrumentálních děl A. Reichenauera, za niž získala kromě dalších skvělých kritik i ocenění Diapason d’Or. V roce 2013 pak pro společnost Supraphon natočila sólové CD Il Violino Boemo, na němž v novodobé premiéře oživila sonáty českých houslových virtuózů 18. století. I tato nahrávka se dočkala řady pozitivních recenzí u nás i v zahraničí.
Lenka Torgersen se věnuje rovněž lektorské a pedagogické činnosti, v letech 2008–2011 vyučovala hru na barokní housle na Týnské škole při Karlově univerzitě a ve školním roce 2018/2019 a 2019/2020 byla externím pedagogem v oboru barokní housle a komorní hudba na JAMU v Brně. Ve spolupráci s nadací Collegium Marianum pravidelně pořádá odborné přednášky a mistrovské kurzy pro mladé zájemce o barokní hudbu a hru na barokní housle.
Lenka Torgersen se podílela na celé řadě nahrávek jako koncertní mistr, sólistka nebo komorní hráčka. Krom toho se účastní kompletní nahrávky vokálních děl J. S. Bacha s renomovaným orchestrem nadace Johanna Sebastiana Bacha v St. Gallenu pod vedením Rudolfa Lutze.