Johannes Gebauer

johannes gebauerJohannes Gebauer vystudoval hudební vědu na King’s College Cambridge a housle u Simona Standage. 1994-95 byl nejmladším členem orchestrů Academy of Ancient Music a Collegium Musicum 90, ještě než roku 1995 započal postgraduální studium na Schola Cantorum Basiliensis. Tam se soustředil především na studium komorní hudby u Christopha Coina, a zároveň se zde zúčastnil řady projektů jako koncertní mistr.

Řadu let byl také Johannes Gebauer členem Bach Ensembles New York (pod vedením Joshua Rifkina). Dále členem Cappella Coloniensis a Concerto con Anima. Od roku 1990 vede Cameratu Berolinensis, kterou založil a s níž natočil několik CD, právě tak vede od roku 2000 Ensemble Virtulettanti. 2003 vystoupil jako sólista s Bachovou Partitou d-moll na Festivalu Alte Musik live v Berlíně; tento koncert vysílalo v přímém přenosu německé RBB/Radio Kultur a tento záznam je opakovaně hrán i nadále.

Johannes Gebauer je mezinárodně žádaným komorním hráčem, byl např. partnerem Simona Standage, Kevina Mallona, José Vasqueze, Richard Burnetta a Mary Verney, byl hostem festivalů Les Lumières v Helsinkách, Centropalia (Steiermark) a Haydnových hudebních slavností v Lukavicích. (Při této příležitosti také vyučoval na mistrovských kurzech v Plzni.)

Od roku 2003 je Johannes Gebauer pravidelně zván jako koncertní mistr i sólista do Aradia Ensemble Toronto, např. k operním produkcím Händelova Giulio Cesare in Egitto, Mozartova Don Giovanni v Sulmoně/Itálie nebo Mozartovy Zaidy v Torontu.

Jakožto hudební vědec byl Johannes Gebauer několik let asistentem Christophera Hogwooda a spolupodílel se na řadě publikací.V oučasné době pracuje na výzkumném projektu na Hochschule der Künste v Bernu a dokončuje svůj doktorát se zaměřením na interpretační praxi u Josepha Joachima.