Karel Valter

Karel ValterMnohostranný hudebník Karel Valter (*1980) vystudoval příčnou flétnu a dirigování na pražské konzervatoři. Roku 2006 pak s vyznamenáním ukončil své postgraduální studium na Schola cantorum basiliensis (Basilej, Švýcarsko) v oboru barokní příčná flétna neboli flauto traverso a o rok později v Luzernu (obor dirigování). Absolvoval též řadu mistrovských kursů, které vedli např. Ashley Solomon nebo Barthold Kuijken.
Jako dirigent spolupracuje Karel Valter s řadou orchestrů (Capriccio Barockorchester, La Cetra Barockorchester Basel, Festival Strings Lucerne). Vystoupil např. v Gasteig v Mnichově nebo zastupoval Andreu Marcona v Konzerthaus v Berlíně. V sézoně 2012/13 dirigoval Mozartovu operu „Idomeneo v Theater Basel. Karel Valter je take velmi úspěšným dirigentem a interpretem soudobé hudby; skvělý ohlas publika i kritiky vzbudilo obzvláště jeho uvedení opery „Aloïse“ od Thüring Bräma.
Od roku 2005 je stálým členem barokního orchestru Capriccio, pravidelně vystupuje též s barokními orchestry La Cetra nebo Freitagsakademie Bern. V četných flétnových koncertech vystoupil jako sólista s orchestry Capriccio a La Stagione Frankfurt.
Karel Valter je finalistou Mezinárodní Telemannovy soutěže v Magdeburgu 2009. Ve stejném roce vyhrál v Yorku se souborem Meridiana soutěž Early Music Network International Young Artists. Také je členem souboru Consolazione, který se věnuje interpretaci hudby raného 19. století na historických nástrojích. Nahrával pro BBC, Bayerischer Runfunk, DRS2, Radio Suisse Romande a Český rozhlas, dále pro vydavatelství Tudor (Švýcarsko), Deutsche Grammophon a Ars Produktion (Německo).

http://www.karelvalter.com