Květnovské hudební slavnosti 2021

 
 kvetnov barok

pátek 27. srpna – neděle 29. srpna 2021

v kostele Navštívení Panny Marie v Květnově 
obec Blatno, okres Chomutov (mapa zdevíce o kostele v Květnově zde)

a v kostele svatého Michaela archanděla v Blatně (mapa zde)

dobrovolné vstupné

Mezinárodní hudební festival KVĚTNOVSKÉ HUDEBNÍ SLAVNOSTI navazuje na tradici, která byla od roku 2012 kultivována na zámku Jezeří. Samostatný koncert v roce 2019 i první ročník festivalu ve složité epidemiologické situaci roku 2020 pořádané obcí Blatno, prokázaly, že nádherný barokní kostel v Květnově nacházející se uprostřed malebné nedotčené krajiny, který kdysi vyhledávaly tisíce poutníků, dokáže i dnes přilákat posluchače nejen z okolí, ale i z německé strany. Prostřednictvím živých online přenosů s námi festival mohou prožívat také posluchači z různých koutů Evropy i ze zámoří.

Jednotící myšlenkou mezinárodního festivalu KVĚTNOVSKÉ HUDEBNÍ SLAVNOSTI 2021 je nadčasové proroctví lásky, důvěry a naděje. Festival konající se o posledním srpnovém víkendu roku 2021 je tlumočí prostřednictvím hudební poezie nacházející sílu v přírodě (Tra le Montagne / Za horami a Fra boschi / V lesích) i slovy Písně písní (Stark wie der Tod ist die Liebe / Silná jako smrt je láska). V nádherných metaforách těchto lyrických a symbolických textů může posluchač najít obraz lásky dvou milenců, vztahu k bližnímu nebo lásky k Bohu. V poloscénickém představení G. Fritz: Formosanta a Amazan aneb Básník houslí ze Ženevy se prolíná Voltairův příběh babylonské princezny Formosanty, která musí procestovat svět, aby se shledala se svou láskou Amazanem, s pohnutými osudy skladatele Gaspara Fritze, katolického skladatele v tehdejší kalvínské Ženevě, kde hudba byla tabu. Láska a touha Šalamounovy písně se zde zrcadlí ve světské rovině. Formosanta se nakonec shledá se svým Amazanem a houslovému virtuosovi Gasparu Fritzovi se dostane uznání a slávy v Anglii.

Festival zahájí vynikající česká houslistka specializující se na barokní interpretaci Lenka Torgersen. V programu s názvem Tra le montagne / Za horami nechá rozeznít hudbu Itálie 18. století i její tehdejší odezvu z druhé strany Alp. Na barokní violoncello ji doprovodí Ilze Grudule a na cembalo Alena Hönigová.

Sobotní flétnové matiné promění na půl hodiny květnovský kostel v někdejší zákoutí v samotném srdci přírody Krušných hor, kam se zatoulal pasáček ovcí z květnovské legendy, aby našel sošku Panny Marie. Na její žádost pak byl na místě vystaven poutní kostel. Iva Lokajíčková návštěvníky zavede do světa barokních elfů, lesních víl i pastevců. Program Fra boschi / V lesích nechá zaznít flétny různých výšek a barev a nechá je vyprávět příběhy umělců inspirovaných kouzlem přírody.

Sobotní podvečer je věnován Batzdorfské dvorní kapele / Batzdorfer Hofkapelle a jejich programu zhudebněných veršů Písně písní: „Láska je silná jako smrt, vášeň je stejně drsná jako podsvětí". Není divu, že právě barokní skladatele fascinovala tato dramatická slova silných citů. Kromě děl známých skladatelů 17. století, jako jsou Heinrich Schütz a Dietrich Buxtehude, program tvoří také vzácné poklady méně známých skladatelů, jako jsou Christian Geist nebo Stephan Otto.

Nedělní odpoledne pak bude zasvěceno příběhu ženevského skladatele Gaspara Fritze. Švýcarský Kesselberg Ensemble zrealizoval rozsáhlý projekt korunovaný nahrávkou Fritzových sinfonií. Umělecká vedoucí souboru Ilze Grudule vytvořila ve spolupráci s českými umělci adaptaci přímo pro představení v blatenském kostele svatého Michaela archanděla. Fritzova hudba, vyprávění jeho slavného současníka Voltaira a scénické obrazy íránské umělkyně Yasmin Golshani spojí v jedinečný zážitek pro oči i pro uši scénárista, spisovatel a režisér Petr Koudelka.

Festival stejně jako v premiérovém ročníku nechává ožít magické prostory květnovského kostela a batzdorfského zámečku. Nově také do festivalového dění zapojuje i kostel svatého Michaela archanděla v Blatně. Na návštěvníky bude také čekat oblíbené slané občerstvení paní Jermilovové z jirkovské farnosti a stylový stánek sladkých delikates z Blatna. Stejně jako v roce 2020 plánujeme online živé přenosy ze všech festivalových představení.

PROGRAM