Wolftraud de Concini

Ilze 3Novinářka, spisovatelka a fotografka Wolftraud de Concini se narodila roku 1940 v Trutnově, vyrostla v Německu a od roku 1964 žije v Itálii. V Čechách se proslavila především jako kronikářka Plzně 2015 – evropského města kultury. Její duchaplné reportáže z festivalového dění i zapomenutých vesniček českého pohraničí, stejně jako její šibalská očka a psík Zampa, který jí všude doprovází, se vryly do paměti jejích čtenářů. Její knihy Böhmen hin and zurück / Boemia andata e ritorno (2013) a Klaras Schuhe / Le scarpe di Klara (2018) byly přeloženy do češtiny (Čechy tam a zpátky, Klářiny boty).

Wolftraud de Concini vystudovala filozofii a historii umění na univerzitě v Mnichově, pak etnografii a románské jazyky na univerzitě v Innsbrucku.

Má za sebou bohatou publikační činnost věnovanou mnoha italským regionům, jazykovým menšinám i duchovním tématům. Její cestovatelské příručky jsou psané pohledem umělkyně a historičky; její umělecké publikace jsou zase protkané zajímavostmi a glosami zkušené novinářky. 

Snové fantazie i přesné postřehy s náznakem humoru či ironie kontrastují i v jejím výtvarném vyjádření. Wolftraud de Concini pořádá samostatné výstavy fotografií a velká část její fotografické tvorby byla publikovaná v knize Mi è arrivata un’immagine (2012) spolu s obrazy a sochami jejího zesnulého partnera Olimpia Cariho. Její poslední kniha Wally e il gelato al pistacchio (Wally a pistáciová zmrzlina) je ilustrovaná jejími vlastními kresbami.