Smyčcové kvartety raného 19. a 21. století na zámku Jezeří

Hudební léto v Jezeří 2017
jezeri_2017web
  2017-08-12 17:00

  Státní zámek Jezeří  |  Horní Jiřetín, Česká republika

KVARTET EISENBERG:
Jana Anýžová, Jiří Sycha – housle
Ivo Anýž – viola, Ilze Grudule – violoncello

Leopold Koželuh (1747–1818): Smyčcový kvartet B dur op. 32, č. 1 (1790)
Josef Haydn (1732–1809): Smyčcový kvartet F dur op. 77, č. 2
Jiří Sycha (nar. 1979): Fantazijní kvartet e moll aneb Jezeří v proměnách století – premiéra

Leopold Koželuh napsal Smyčcový kvartet B dur v roce 1790. Ve Vídni byla tehdy jeho díla velmi populární, provázela ho pověst skvělého klavíristy a byl vyhledávaným učitelem. Jeho díla vycházela nejen v jeho vlastním hudebním vydavatelství, ale vydávala se a provozovala po celé Evropě. Největší triumfy ho sice teprve čekaly, kompozice slavnostní korunovační kantáty na objednávku českých stavů ještě zvýšila jeho prestiž. 1792 se stal kapelníkem a dvorním skladatelem císaře Františka II. a to s dvojnásobným platem než pobíral jeho předchůdce v „úřadu“ Wolfgang Amadeus Mozart. Po roce 1805 se ale dobový vkus obrátil jiným směrem a Koželuhova hudba rychle upadá v zapomnění. Charles Burney shledával Koželuhovy kvartety vynikající, vkusné a skladatelsky velmi kvalitní. Poznamenal též že daleko méně imitují Haydna než kterýkoliv kvartet jeho vídeňských kolegů.

Smyčcové kvartety op. 77 jsou posledními dokončenými Haydnovými kvartety. Z původní objednávky prince Lobkowitze na šest kvartetů se Haydnovi podařilo dokončit pouze dva. V době jejich vydání u vydavatelství Artaria (1802) měl za sebou dvě dekády tvorby v tomto žánru, jemuž dal zcela nový směr publikací kvartetů op. 33 (1781) zkomponovaných dle vlastních slov „novým, zcela speciálním způsobem“. Haydnovy kvartety asi bezvýhradně fascinovaly jeho současníky a následovníky v tomto žánru a bezprostředně ovlivnily nejen Mozarta i Beethovena, ale staly se platformou v tomto žánru.

Fantazijní kvartet e moll Jiřího Sychy je kompozicí speciálně zkomponovanou pro Hudební léto v Jezeří. Podle slov autora zachycuje Jezeří očima poutníka časem, který ho spatřuje v jeho slavných i těžkých dobách.

 

Email:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Adresa:
Státní zámek Jezeří, 435 43 Horní Jiřetín
Česká republika

 

Mapa:


 

Všechny termíny:


  • 2017-08-12 17:00

Powered by iCagenda